Biuro nieruchomości to naturalne miejsce, w którym odnajdują się przyszli najemcy i wynajmujący mieszkania. Dzięki profesjonalnemu pośrednictwu można zminimalizować ryzyko, oszczędzić czas i bez problemu uporać się z formalnościami. To także dostęp do znacznie szerszej oferty rynkowej. 
Dla lokatorów wynajmowanie mieszkania zwykle jest alternatywą dla zaciągania kredytu hipotecznego i kupna lokum na własność. Mieszkanie w wynajmowanym lokalu ma swoje wady i zalety. Do zalet zalicza się elastyczność w zmianie miejsca zamieszkania. Osoby wynajmujące mieszkanie nie są do niego przywiązane tak jak właściciele. W razie jakichkolwiek kłopotów, zmiany miejsca pracy czy zwykłego znudzenia można po prostu wypowiedzieć umowę najmu i poszukać innego lokum. Lokator nie musi martwić się o główne naprawy, jak remont klatki schodowej czy utrzymanie dachu w dobrym stanie technicznym. Od tego jest właściciel lub administracja. Z drugiej strony wielu osobom nie podoba się perspektywa płacenia czynszu za mieszkanie, które nigdy nie stanie się ich własnością. Ceny najmu są zależne od lokalizacji mieszkania, jego powierzchni i standardu. Osobną kwestię stanowi wyposażenie i opłaty za media. Wśród lokatorów można wyróżnić pary albo całe rodziny chcące na dłużej lub na stałe związać się z danym mieszkaniem, jak również osoby myślące o najmie mieszkania jedynie na okres studiów lub do czasu kupna własnego lokalu. Biuro nieruchomości jest po to, aby uwzględnić zróżnicowane wymagania i potrzeby klientów oraz dobrać adekwatną ofertę.
Dla właścicieli nieruchomości wynajem mieszkań może zaś być sposobem na udaną lokatę kapitału i głównym lub dodatkowym źródłem dochodu. Okazuje się, że jest to branża, która świetnie poradziła sobie w czasach kryzysu, a perspektywicznym rozwiązaniem staje się zwłaszcza najem krótkoterminowy.
Specyficznym rodzajem usług świadczonych przez profesjonalne agencje nieruchomości jest zasiedlanie prywatnych kamienic. Właściciel kamienicy to przedsiębiorca, któremu zależy na znalezieniu dobrych lokatorów. Dobry lokator, to taki, który regularnie płaci czynsz i przestrzega ogólnie przyjętych norm współżycia społecznego. Dlatego usługa polegająca na wyszukaniu i sprawdzeniu potencjalnych najemców może okazać się bardzo dobrą inwestycją i zabezpieczeniem przed potencjalnym problemami. To szczególne istotne w obliczu obowiązujących w Polsce przepisów faworyzujących prawa lokatorów.